HRR 5th in SEAA 6 Stage Relays in Milton Keynes
Date:04 Apr 2004
Category:Race
Article:Results from the South of England Women’s 6 Stage Road Relays, held 4th April 2004(Milton Keynes).

On a blustery course at the Open University campus in Milton Keynes, HRR women battled their way to finish 5th in the South of England 6 stage road relays, one position higher than their finishing slot in last year's event. Allison Hirst led the team back in 3rd place on Leg 1 and Jude stole another place to come home in 2nd place after leg 2. With solid mid-race runs from Sue Walters, Jeanette Ashton and Sophie Whitworth which kept the team comfortably in the top 10, it was left to Tracy Galbraith to battle on the last leg, gaining 4 team positions to bring the team home in 5th place overall, just 20 second off a bronze medal. Allison Hirst (11th), Jude Craft (14th) and Tracy Galbraith (20th) all posted times in the top 20 fastest legs.



HRR Times

Leg Time Tot Time Team Position

1 A Hirst 19:30 19:30 3rd
2 J Craft 19:48 39:18 2nd
3 S Walters 22:46 1:02:04 7th
4 J Ashton 21:59 1:24:03 8th
5 S Whitworth 22:17 1:46:20 9th
6 T Galbraith 20:08 2:06:28 5th

Top 10 teams
1 Bedford & County AC 1:56:51
2 Shaftesbury Barnet Harriers 2:00:42
3 Highgate Harriers 2:06:01
4 South London Harriers 2:06:20
5 Headington Road Runners 2:06:28
6 Windsor, Slough, Eton & Hounslow 2:06:35
7 Belgrave Harriers 2:06:54
8 Barnet & District AC 2:07:16
9 City of Norwich AC 2:07:24
10 Milton Keynes AC 2:08:46

Top 20 Times
1 L Yelling Bedford & County AC 17:47
2 M McCallum Winchester & District AC 19:00
3 E Baker South London Harriers ' 19:05
4 K Wootton Bedford & County AC 19:07
5 M Lee Milton Keynes AC 19:09
6 J Wright Shaftesbury Barnet Harriers 19:10
7 R Proctor City of Norwich AC 19:13
8 S Young Highgate Harriers 19:14
9 J Bleasdale Hillingdon AC 19:15
10 L Tanner Bedford & County AC 19:22
11 A Hirst Headington Road Runners 19:30
12 S Murphy Shaftesbury Barnet Harriers 19:42
13 S Fensome Shaftesbury Barnet Harriers 19:47
14 J Craft Headington Road Runners 19:48
15 A Gascoigne Wells City Harriers 19:56
16 G Greenhalgh Woodford Green & Essex Ladies 19:56
17 R Townend Winchester & District AC 19:57
18 S Morris Bedford & County AC 19:58
19 J Laws Barnet & District AC 19:59
20 T Galbraith Headington Road Runners 20:08
Entered by: Mark Hirst

Modify Article